Porady psychologa – Jak dbać o swój dobrostan w Nowym Roku?
Porady psychologa – Jak dbać o swój dobrostan w Nowym Roku?
1.2.2022

 

JAK DBAĆ O SWÓJ DOBROSTAN W NOWYM ROKU?

10 PORAD PSYCHOLOGA

CO ROBIĆ ABY ZACHOWAĆ DOBRY NASTRÓJ I KONDYCJĘ PSYCHICZNĄ? 

 

Nowy rok to nowe wyzwania, dlatego warto się zastanowić jaką rolę odgrywa zdrowie psychiczne i jak wiele różnych czynników może wpływać na nasz nastrój. Ale co to jest ten dobrostan? Jest to nic innego jak stan dobrego samopoczucia i zdolność do dobrego funkcjonowania w życiu (szkoła, dom, praca). Brzmi jak nic wielkiego prawda? Warto jednak przyjrzeć się elementom, które tworzą dobrostan według naukowca M. Seligmana, zajmującego się psychologią pozytywną. 

Jakie są obszary dobrostanu :

  • Dobre samopoczucie – wpływ ma na to poczucie pewności siebie, optymizm, rozwój osobisty, wewnętrzne radości;
  • Prawidłowe funkcjonowanie – do którego zaliczamy np. zaangażowanie w wykonywanie obowiązków, relacje z innymi, zdrowe nawyki;
  • Osiągnięcia – dotyczą osiągania stawianych sobie celów i zamiarów;
  • Rozwój wewnętrzny – dostrzeżenie sensu w czynnościach, których się podejmujemy oraz świadomość wpływu naszej postawy na otaczający nas świat, np. pomaganie innym, wolontariat (Seligman, 2011). 

Co możemy robić aby dbać o nasz nastrój ? Przeczytajcie poniższe rady!

 

#1 CELE 

Zastanów się, jakie są Twoje cele na nadchodzący nowy rok, zapisz swoje przemyślenia i pomysły na ich realizację.  Sporządź “TO DO LIST” i odznaczaj punkt za każdym razem jak uda się wykonać zadanie lub stwórz TABLICĘ MOTYWACYJNĄ zawierającą zdjęcia związane z Twoimi planami i marzeniami – to na pewno zwiększy motywację do działania!

#2 ZDROWE NAWYKI 

Wprowadź do swojego codziennego planu parę nowych, zdrowych nawyków jak np. szklanka wody do śniadania, owoce na lunch, popołudniowy spacer, rozciąganie, 15 min czytania książki wieczorem. Rozpisz wybrane zajęcie w kalendarzu i śledź swoje postępy – będzie to dobra zabawa i duża satysfakcja!

#3 HOBBY I NOWE UMIEJĘTNOŚCI 

Co lubisz robić w wolnym czasie? Zadaj sobie to pytanie, aby zastanowić się jakie nowe zainteresowania możesz rozwijać w tym roku. Uczenie się nowych umiejętności może pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój, poczucie własnej wartości i na pewno pozwoli miło i kreatywnie spędzić czas!

#4 AKTYWNY WYPOCZYNEK 

Pozostanie aktywnym i regularne ćwiczenia fizyczne pozwalają zachować dobry nastrój, redukują stres, poprawią ogólne zdrowie psychiczne, a także sprawiają, że mamy więcej energii! Jeżeli warunki są sprzyjające, skorzystaj ze spaceru na świeżym powietrzu, wybierz się na rower lub jogę na trawie. Wybierz aktywność, która sprawia Ci przyjemność!

#5 RELACJE 

Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi, z osobami z którymi czujesz się dobrze. Pomysły na wspólny czas: gry planszowe, kalambury, wieczór filmowy lub po prostu wspólne rozmowy. 

#6 BALANS 

Gdy mamy wiele obowiązków, trudno znaleźć czas na odpoczynek. Jednak nie wolno zapomnieć o tym, że jest on bardzo ważny! Zaplanuj swój dzień w taki sposób, aby uwzględnić czas na relaks i aktywności, które sprawiają Ci przyjemność. 

#7 OGRANICZ MEDIA 

Codziennie towarzyszą nam telefony, a w obecnych czasach większość pracy wykonujemy na komputerach. Jesteśmy ONLINE cały czas, co sprawia, że zapominamy jak dobrze można się bawić bez urządzeń jak smartfony, tablety czy komputer. Znajdź taki czas w tygodniu, kiedy wyłączysz wszystkie urządzenia i będziesz OFFLINE! To może być cały dzień, albo tylko parę godzin – podejmij wyzwanie! 

#8 PROWADŹ DZIENNIK 

Codzienne prowadzenie dziennika, pomaga poprawić samopoczucie i poczucie własnej wartości. Na koniec dnia warto napisać parę zdań dotyczących naszych sukcesów, miłych wspomnień i pozytywnych doświadczeń, co dobrego wydarzyło się w ciągu dnia. Takie podsumowanie pozwoli nam na chwilę refleksji. 

#9 POMAGAJ INNYM

Zaangażuj się w wolontariat lub projekt, w którym będziesz mógł pomóc innym! Możesz również zrobić coś miłego dla kolegi lub koleżanki w klasie, taki mały gest, a może sprawić dużo radości i dać wiele satysfakcji!

#10 BĄDŹ DLA SIEBIE MIŁY/ MIŁA

Zastanów się, kiedy zrobiłeś dla siebie coś miłego. Traktuj siebie tak jakbyś traktował swojego najlepszego przyjaciela. Gdy coś nie pójdzie po Twojej myśli, nie krytykuj się. Zamiast tego zaakceptuj siebie dokładnie takim, jakim jesteś teraz.

 

Źródła:

  1. Seligman, ME. 2011. Flourish: A visionary new understanding of happiness and well-being. New York, NY, USA: Free Press.
  2. Seligman, ME. 2011. Pełnia życia: Nowe spojrzenie na kwestie szczęścia i dobrego życia. Nowy Jork, NY, USA: Free Press. 
  3. Balica, M. 2021. What is well- being? Policy Research Paper. https://ibo.org/globalassets/publications/ib-research/policy/what-is-well-being-eng.pdf
  4. Schab, LM. 2021. Jesteś kimś więcej, niż myślisz dla nastolatków. GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

 

Tekst przygotowany i opracowany przez szkolnego psychologa, Adriannę Pawlak.