Porady psychologa – Walentynki
Porady psychologa – Walentynki
14.2.2022

 

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI WALENTYNEK!

 

W dniu dzisiejszym świętujemy Walentynki, czyli międzynarodowe święto zakochanych. Walentynki są świętem miłości, a potrzeba miłości tkwi w każdym z nas. Ten dzień możemy również spędzić z naszymi przyjaciółmi, którzy są dla nas ważni i chcemy im to powiedzieć!

 

Poniżej znajdziecie parę porad, jak dbać o relacje z przyjaciółmi.

 

#1 Akceptacja

W relacji powinniśmy akceptować innych takimi jacy są, doceniać ich mocne i słabe strony. Przyjaźń to nie tylko to, co mamy wspólnego, ale również akceptacja różnic.

 

#2 Szacunek

Każdy z nas jest wyjątkowy! Dzięki przyjaźni akceptujemy i szanujemy to, że każdy jest inny. Pamiętaj, że Twój przyjaciel też jest wyjątkowy i wyrażaj to.

 

#3 Wsparcie

W trudnych chwilach wsparcie przyjaciół jest bardzo ważne, czasami wystarczy tylko rozmowa lub bycie blisko drugiej osoby i pokazanie że się ją rozumie.

 

#4 Empatia

Jest to umiejętność zrozumienia innych ludzi i współodczuwania ich emocji, którą warto rozwijać. Jeżeli widzisz, że twój przyjaciel przeżywa trudne chwile, spróbuj pobyć z nim w smutku. Tak samo jest z radością! Wspólnie przeżywajcie chwile pełne szczęścia.

 

#5 Drobne gesty

Doceniaj miłe gesty, które kieruje do Ciebie druga osoba. Pamiętaj, że każdy mały gest jest ważny! Sam również zrób coś miłego dla swojego przyjaciela. Niech to będzie bezinteresowne, po prostu dlatego, że kogoś lubisz i doceniasz.

 

#6 Aktywnie słuchaj 

Czasami zdarzają się nieporozumienia, jednak zawsze trzeba umieć ze sobą rozmawiać, a zwłaszcza słuchać. Bądźmy otwarci na to, co inni mają na do powiedzenia i gotowi, aby ich wysłuchać.

 

#7 Szczerość 

Wyrażaj swoje opinie w sposób, który będzie kulturalny i nikogo nie urazi. Dobra relacja to taka, w której zawsze można sobie powiedzieć prawdę i podzielić się własnymi przemyśleniami.

 

#8 Zaufanie 

Stworzenie relacji przyjacielskiej wymaga czasu i można to porównać do wspólnej wędrówki, podczas której pojawia się wiele wyzwań i przygód. Jest to czas, kiedy poznajemy się nawzajem i warto wtedy budować zaufanie, dawać drugiej osobie poczucie, że może na nas polegać.

 

#9 Wspólny czas

Wspólne spędzanie czasu to świetna okazja, aby tworzyć nowe wspomnienia. Jeżeli dobrze czujemy się w swoim towarzystwie, na pewno znajdzie się dużo pomysłów na zaplanowanie wspólnych aktywności, np. wycieczka rowerowa, wieczór filmowy czy wieczór z grami planszowymi.

 

#10 Bądź sobą!

W relacjach z innymi pamiętaj o najważniejszym – nie udawaj kogoś, kim nie jesteś ani nie próbuj niczego udowadniać. Przyjaciele lubią Cię za to jaki jesteś, bo każdy z nas jest wyjątkowy!

 

 

 

Tekst przygotowany i opracowany przez szkolnego psychologa, Adriannę Pawlak.