Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Początek roku szkolnego 2020/2021 już jutro. Nasza pani psycholog Karolina przygotowała artykuł, w którym znajdziecie wskazówki pomocne w nadchodzących wyzwaniach.
Zapraszamy do lektury!
Powrót do Szkoły - Nowe Wyzwania
Ostatnie kilka miesięcy były sporym wyzwaniem zarówno dla dzieci, jak również dla nauczycieli i rodziców. Przejście na tryb nauki zdalnej, niepewność związana z przyszłością i coraz to nowe informacje dotyczące powrotu do szkół, z pewnością budziły szereg emocji.
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego i powrót do nauki stacjonarnej może być trudnym czasem dla wielu dzieci. Choć zapewne wiele z nich cieszy fakt, że ponownie spotkają się z kolegami z klasy i powrócą do nauki w tradycyjnej formie, to również znajdą się i tacy, którzy poczują dezorientację i lęk w związku z nowymi warunkami pracy i przewidywanymi konsekwencjami epidemiologicznymi.
W trudnych dla nas momentach warto zadać sobie pytania: “Co jest dla mnie najtrudniejsze w tej sytuacji? Co najgorszego może się wydarzyć? Co sprawia, że tak się czuję?”. Gdy czegoś się boimy, naturalnie pojawiają się emocje takie jak lęk czy strach. Przewidując i rozważając różne scenariusze zdarzeń oraz możliwości ich rozwiązań, łatwiej będzie odnaleźć się w sytuacji, gdy faktycznie któryś ze scenariuszy się wydarzy.
Rodzicu! Aby wspomóc swoje dzieci jeszcze bardziej, warto skupić się na kilku aspektach:
- Porozmawiaj z dzieckiem o jego odczuciach związanych z powrotem do szkoły - okaż zrozumienie dla pojawiających się emocji, bądź wyrozumiały. Zapytaj dziecko co wywołuje u niego emocje, oraz jak możesz mu pomóc w poradzeniu sobie z nimi.
- Porozmawiajcie o aktualnej sytuacji i ograniczeniach związanych z pandemią - zapytaj o obawy w związku z aktualną sytuacją oraz o możliwych środkach ostrożności podejmowanych w szkole, które zostaną wprowadzone w trakcie nauki stacjonarnej
- Zaplanujcie poranki - ustalcie z dzieckiem nową poranną rutynę, plan dnia czy nowy czas pobudek, aby złagodzić poranne napięcia. Zastanówcie się, jakie sytuacje powodują napiętą atmosferę i spróbujcie znaleźć wspólne rozwiązania.
- Bądź cierpliwy - powrót do “normalnej” nauki może powodować frustrację, wymaga elastyczności i ponownego dopasowania się do nowej rzeczywistości. Bądźmy cierpliwi, dajmy dzieciom przestrzeń na dostosowanie się.
Powrót do szkoły i nowe zasady wymagają ponownego przystosowania się. Niepewność jest nieodłącznym elementem procesu zmian - informacje dotyczące obecnej sytuacji epidemiologicznej są aktualizowane na bieżąco, a zasady współżycia społecznego wciąż się zmieniają. Pomimo odczuwanego dyskomfortu, musimy nauczyć się funkcjonować w nowych warunkach, dlatego warto przygotować się już wcześniej na ewentualne możliwości. Mając gotowe strategie i potencjalne rozwiązania, tym mniejsze będzie nasze zaskoczenie w przypadku ponownych zmian i tym łatwiej będzie się dostosować do nowych warunków.