Drodzy Uczniowie,
poniżej znajdziecie artykuł autorstwa naszego psychologa szkolnego, p. Karoliny, dotyczący postanowień noworocznych. Mamy nadzieję, że Was zainspiruje :-)
Postanowienia Noworoczne
Dla wielu osób koniec roku wiąże się z czasem podsumowań oraz refleksji dotyczących przeszłych wydarzeń czy całorocznych osiągnięć. Mamy zazwyczaj czas, aby zastanowić się nad nowymi celami, układamy listę postanowień.
U wielu osób stwierdzenie “postanowienie noworoczne” powoduje uśmiech na twarzy, niejednokrotnie jest tematem żartów ze względu na częste niepowodzenia stawianych celów. Kilkanaście lat temu brytyjski psycholog Cliff Arnall nawiązał do tego zjawiska i ukuł termin “Blue Monday” dla trzeciego poniedziałku stycznia - data odnosi się między innymi do pierwszych niedotrzymanych obietnic noworocznych.
Dlaczego więc warto tworzyć postanowienia?
Ludzie wyznaczają sobie cele z różnych powodów, a jednym z nich jest poczucie sprawstwa. Poczucie, że coś nam się udaje sprawia, że czujemy się szczęśliwsi i jesteśmy bardziej skłonni do myślenia pozytywnego. Wraz z lepszym nastrojem, rośnie również motywacja i chęć do działania. Posiadanie celu sprawia, że to co robimy ma sens i określony kierunek.
Nowy Rok jest kojarzony z nowymi możliwościami, a więc warto wykorzystać ten czas na tworzenie postanowień, korzystając z kilku wskazówek:
#1 Określ realny cel
Pomyśl o celach, których spełnienie jest możliwe. Stawianie sobie nierealistycznych, trudnych do zrealizowania celów może prowadzić do poczucia porażki oraz rezygnacji z postanowień. Warto rozłożyć swój cel na kilka małych kroków, określonych w czasie - dzięki temu, cele będą konkretne, a osiągnięcie każdego małego kroku będzie motywowało i przybliżało do celu ostatecznego.
! Przykład
W ramach postanowienia zdrowszego trybu życia, ustal stopniowe wprowadzanie zdrowych nawyków, na przykład jedzenie jednego jabłka dziennie czy zwiększenie dziennego limitu kroków.
#2 Napisz o tym
Opisanie swoich noworocznych planów może być pomocną strategią. Przelanie na papier swoich planów sprawi, że staną się one bardziej realne, będą również przypominać ci o twoich założeniach.
#3 Opowiedz o tym
Dobrym pomysłem jest również podzielenie się swoimi pomysłami z innymi osobami - opowiedzenie o swoich postanowieniach innym osobom sprawia, że jesteśmy bardziej skłonni do ich przestrzegania. Pamiętaj jednak, aby dzielić się swoimi planami z zaufanymi osobami, które nie wyśmieją i nie skrytykują twoich pomysłów.
Niezależnie od tego, jaki czas wybierzemy na wyznaczanie swoich celów, warto pamiętać o ich pozytywnym wpływie na działanie. Nawet jeśli nie uda się w pełni zrealizować postanowień, sukcesem będzie już sam fakt ich motywującego wpływu jak również cenne doświadczenie sprawdzenia własnych możliwości i ewentualna korekta celów.
Źródła:
Riediger, M., & Freund, A.M. (2004). Interference and facilitation among personal goals: Differential associations with subjective well-being and persistent goal pursuit. Personality and Social Psychology Bulletin, 30(12), 1511–1523.
Sheeran, P., & Orbell, S. (2000). Self-schemas and the theory of planned behaviour. European Journal of Social Psychology, 30(4), 533–550.