W zeszłym tygodniu opowiadaliśmy Wam o tym, czym jest plagiat i jak go rozpoznać. Dzisiaj chcemy podzielić się kilkoma wskazówkami, jak skutecznie go unikać. Zachęcamy też do sięgnięcia po nasz poprzedni tekst: https://is.edu.pl/czym-jest-plagiat/
Jak unikać plagiatu?
Aby uniknąć popełnienia plagiatu, możesz zastosować kilka prostych zasad:
-
- Przede wszystkim dowiedz się, czym jest plagiat - wtedy łatwiej będzie Ci go uniknąć, a Twoja praca będzie bardziej świadoma i przemyślana.
- Zaplanuj swoją pracę - jeśli robisz notatki z książki, zapisz, na której stronie znalazłeś jakieś informacje. Pomoże Ci to uporządkować pomysły, a w razie potrzeby będziesz mógł szybko wrócić do potrzebnego fragmentu. Będziesz również dokładnie wiedział, jakie informacje znalazłeś w przeglądanych źródłach.
- Jeśli wykorzystujesz fragmenty cudzych tekstów w swojej pracy, zaznacz to przez wykorzystanie cudzysłowia i/lub przypis na dole strony. Wtedy będzie wiadomo, co sam wymyśliłeś, a czego nauczyłeś się od innych. Np., jeśli podajesz w pracy cytat z jakiejś lektury, podaj również nazwisko jej autora.
- Zawsze podawaj źródło informacji, które wykorzystujesz w swojej pracy. Nie pojawiły się one w końcu znikąd.
- Jeśli dodajesz do swojej pracy ilustracje lub filmiki, podaj informację o tym, gdzie je znalazłeś.
- Pamiętaj, że informacje znalezione w internecie też powinny być zaznaczone, podobnie jak te zaczerpnięte z książek czy artykułów. Materiały, które trafiają do internetu, też mają swoich autorów.
- Dla pewności możesz wykorzystać programy do rozpoznawania plagiatów, które pomogą Ci sprawdzić czy w odpowiedni sposób cytujesz lub zaznaczasz wykorzystane źródła.
- W przypadku wątpliwości czy możesz wykorzystać jakieś materiały do swojej pracy lub jak to właściwie zrobić, zapytaj nauczycieli lub rodziców.
Podsumowując, pamiętaj, że każda książka, fotografia czy filmik ma swojego autora, który poświęcił czas, aby go przygotować. Z tego powodu należy mu się szacunek, dlatego nie możesz po prostu skopiować jego pracy i udawać, że sam ją wykonałeś. Na pewno nie chciałbyś, żeby ktoś zabrał Twoją prezentację lub esej i chwalił się, że należą one do niego. Dlatego zawsze podawaj autora i źródło pracy, do której się odnosisz.
Źródło obrazu: https://www.easybib.com/guides/5-stories-of-plagiarism-in-2017/