Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu
9.2.2021

W tym roku już po raz osiemnasty obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Tym razem jego hasłem jest “Działajmy razem!”. Pewnie spytacie: ale jak można działać razem, kiedy każdy siedzi osobno przy swoim komputerze lub z telefonem w ręce? Odpowiedź brzmi: bardzo łatwo. Jednym ze sposobów jest podzielenie się z kimś swoją wiedzą i pomysłami. I właśnie to chcemy zrobić na Dzień Bezpiecznego Internetu.

 

Z tej okazji chcemy się z Wami podzielić kilkoma wskazówkami, jak zachować bezpieczeństwo w Internecie. Być może znacie już część z tych sposobów i używacie ich w praktyce, ale warto sobie raz na jakiś czas o nich przypomnieć.

 

Nie zdradzaj obcym swoich prywatnych danych

Przyzwyczailiśmy się, że w Internecie można znaleźć informacje na każdy możliwy temat. Nie znaczy to jednak, że musimy publikować każdy szczegół ze swojego życia na mediach społecznościowych. Nie ma oczywiście nic złego w wysłaniu prywatnej wiadomości do przyjaciela, ale nie każda osoba musi wiedzieć o nas wszystko. Numer telefonu, adres zamieszkania i dane z dokumentów, to przykłady rzeczy, które dla bezpieczeństwa powinniśmy zachować dla siebie. Przy korzystaniu z Internetu warto zadać sobie pytanie: kto zobaczy informacje, które udostępniamy i czy chcemy, aby właśnie ta osoba je zobaczyła?

 

Pilnuj swoich internetowych haseł

Jeżeli posiadasz konta na jakichś stronach internetowych, z pewnością potrzebujesz odpowiedniego hasła, żeby się do nich zalogować. Takie hasło powinno być tajne, ponieważ zdradzenie go komuś może okazać się niebezpieczne. Co jeśli podasz komuś hasło do swojego konta, a on je zmieni? Możesz wtedy stracić dostęp do swoich danych. A jeśli ta osoba zacznie później zmieniać informacje na Twoim koncie, może to doprowadzić do jeszcze większych kłopotów. Żeby tego uniknąć, nie zdradzaj nikomu swojego hasła. Do tego możesz postarać się, żeby hasło było mocne. Im więcej różnych znaków (małych i dużych liter, cyfr, znaków specjalnych), tym trudniej takie hasło odgadnąć.

 

Korzystaj z programów antywirusowych

Czasami wystarczy jedno przypadkowe kliknięcie, żeby nasz komputer złapał wirusa. Zdarza się, że nawet tego nie zauważymy. A wirusy komputerowe mogą sporo namieszać i uszkodzić nasz sprzęt. Żeby temu zapobiec, możemy skorzystać z programu antywirusowego, który będzie nas chronił przed takimi sytuacjami. Musimy jednak pamiętać, żeby program był zaktualizowany - wtedy będzie bardziej skuteczny.

 

Nie pobieraj plików ze stron, których nie znasz

Jeżeli trafisz na stronę internetową, która wyda Ci się podejrzana, lepiej nie pobieraj z niej żadnych plików. Istnieje ryzyko, że ściągniesz na swój komputer wirusa. W razie wątpliwości spróbuj znaleźć informacje na temat tej strony. Sprawdź opinie na jej temat lub spytaj znajomych czy ją znają. Jeżeli nadal masz wątpliwości, lepiej skorzystaj ze sprawdzonej strony, którą już znasz.

 

Te kilka prostych sposobów pozwoli Wam bezpieczniej i bardziej świadomie korzystać z Internetu. Nie ma znaczenia czy używacie go na komputerze, czy na telefonie - zasady pozostają te same. Dzień Bezpiecznego Internetu jest dobrą okazją, żeby ćwiczyć dobre nawyki w tym temacie.