Rozmowy o plagiacie – część 1
Rozmowy o plagiacie – część 1
17.2.2021

Na pewno czasem zastanawiacie się czy przy pisaniu własnej pracy można wykorzystać informacje znalezione w różnych książkach oraz jak to prawidłowo zrobić. Dzisiaj spróbujemy Wam to trochę wyjaśnić, opowiadając przy okazji o plagiacie i o tym, jak go uniknąć.

 

Czym jest plagiat?

 

Plagiat polega na skopiowaniu czyjejś pracy (lub jej części) i prezentowaniu jej jako swojej. Może się to odnosić do książek i artykułów, ale również do obrazków, piosenek lub filmów. Plagiat może być potraktowany jak kradzież, dlatego tak ważne jest, żeby go unikać. Jest on również uznawany za zachowanie nieetyczne.

Źródło obrazu: https://shareeducatonideas.com/plagiarism-and-academic-honesty/

 

Spróbujmy to wytłumaczyć na przykładzie. Wyobraź sobie, że musisz przygotować zadanie domowe na temat wiersza omawianego w szkole. W zadaniu masz napisać swoje własne przemyślenia. Jednak z różnych powodów nie robisz tego samodzielnie, tylko przepisujesz interpretację wiersza z bloga znalezionego w internecie. Nie zaznaczasz nigdzie, że korzystałeś z bloga i oddajesz zadanie, mówiąc, że zrobiłeś je sam. W ten sposób właśnie zachowałeś się nieuczciwie i popełniłeś plagiat.

 

A teraz wyobraź sobie inną sytuację. Tym razem również masz napisać przemyślenia na temat wiersza. Większość zadania robisz sam, ale chcesz też dodać do niego kilka zdań z bloga internetowego, ponieważ uważasz, że jego autor powiedział coś ciekawego. Dopisujesz więc je do zadania, używasz cudzysłowia i podajesz adres strony internetowej z blogiem, zaznaczając, że tam je znalazłeś. W taki sposób robisz wszystko prawidłowo i nie popełniasz plagiatu.

 

Różnicą między tymi sytuacjami jest podanie źródła tekstu, który wykorzystujesz. Jest to dobry nawyk, który pozwoli Ci zachowywać się w uczciwy sposób wobec innych oraz siebie. Podawanie źródła jest też najprostszym sposobem na uniknięcie plagiatu. Staraj się o tym pamiętać, kiedy używasz w swojej pracy różnych tekstów lub innych materiałów.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plagiacie i sposobach jego unikania, obserwuj naszą stronę. Już niedługo pojawi się na niej kolejny tekst związany z tym tematem.